• Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Active Registered Voters as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • Others:
  • Total:

Special District Officials

Special Districts

Charlotte County Airport Authority (4 year term) 
"At Large" Voting
All Precincts

District 1
Pamella A. Seay (2020)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: pseay@flypgd.com

District 2
Robert D. Hancik, A.A.E. (2018)
28000 Airport Road
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email:rhancik@flypgd.com

District 3
Paul R.  Andrews (2020)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: pandrews@flypgd.com

District 4
Kathleen Coppola (2018)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: kcoppola@flypgd.com

District 5
James Herston (2020)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: jherston@flypgd.com

 

Englewood Water District 
Board of Supervisors (4 year term)
"At Large" Voting
Precincts - 8, 18, 23, 27

Sub-District 1
Steve Samuels - (2020)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: EWDBoard@ewdfl.com

Sub-District 2
Taylor Meals - (2020)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: EWDBoard@ewdfl.com

Sub-District 3
Sydney Crampton - (2020)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: EWDBoard@ewdfl.com

Sub-District 4
Phyllis Wright - (2018)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: EWDBoard@ewdfl.com

Sub-District 5
Robert C. Stern, Jr. - (2020)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: EWDBoard@ewdfl.com

 

Englewood Area Fire Control District
Board of Commissioners (4 Year Term)
"At Large" Voting
Precincts - 7.1, 8, 11.1, 18, 23, 27, 45, 47.1, 53, 55.1, 77.1, 80.1

Seat 1
Eldon Loisell - (2018)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 2
Ronald Davison - (2018)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 3
Ron Benedetti - (2018)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 4
Charles Bray - (2020)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 5
Larry McNamara - (2020)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311
 

Gasparilla Island Bridge Authority
"At Large" Voting
Precinct - 78

District 1
Virginia Thomas Watkins - (2020)   
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271
                
District 2
Lee Major - (2018)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271
                
District 3
Drew Tucker - (2020)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271

District 4
David L. Hayes - (2018)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271

District 5
Darsie Gay - (2020)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271

Boca Grande Fire Control District
"At Large" Voting
Precinct - 78

District 1
Mark Spurgeon - (2018)
360 East Railroad Ave.
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 964-2908  

District 2
Braxton Bowen - (2018)
360 East Railroad Ave.
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 964-2908        

District 3
Sandra Burkhart- (2020)
360 East Railroad Ave.
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 964-2908

 

Charlotte Soil and Water Conservation District

"At Large" Voting
Precincts - ALL

Seat 1
Charles Rinehart - (2020)
6009 Swiss Blvd.
Punta Gorda, FL 33982
941-979-2430
crrinehart@embarqmail.com

Seat 2
Thomas Hecker - (2018)
10941 Burnt Store Road
Punta Gorda, FL 33955
941-575-5435
Thomas@checflorida.org

Seat 3
Don McCormick - (2020)
1308 Via Milanese
Punta Gorda, FL 33950
941-575-9543
Fdmcc39@embarqmail.com

Seat 4
David W. Nellis - (2018)
4333 Nellis Lane
Punta Gorda, FL 33950
941-505-0973
davidnellis@hotmail.com

Seat 5
Wendy Lang - (2020)
170 Francis Dr. 
Punta Gorda, FL 33982
941-979-2430
wendylang67@gmail.com